Народна дипломатія, - чи підконтрольний актив ?

1 лютого 2019 р.

 

Світлина з офіційного сайту Посольства України в Литовській Республіці де виступає  Посол України у Литовській Республіці Володимир Яценківський, який зустрічався 29-30 січня 2019 року в рамках візиту до Литовської Республіки народного депутата України, Голови підкомітетуз питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, Голови Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї НАТО Оксани Юринець. На сьогодні 02-02-2018 року новишіх світлин на сайті не було і ми вирішили тимчасово розмістити фото з цієї зустрічі адже зустріч з українською діаспорою в рамках Шостого засідання Громадської ради при Посольстві України у Литовській Республіці яке відбулось 1 лютого 2019 р., о 17:00,  в місті Вільнюс є таке ж важливе як  актуальні питання європейської та євроатлантичної інтеграції України, продовження активного двостороннього та багатостороннього міжпарламентського діалогу, у тому числі в рамках діяльності Парламентської Асамблеї НАТО. О.Юринець висловила вдячність литовській стороні за незмінну політичну підтримку і практичну допомогу Україні у контексті триваючої військової агресії РФ на Донбасі та тимчасової окупації АР Крим, а також надання Литвою допомоги нашій державі у процесі здійснення реформ. ( Поки що вважайте це тимчасофе фото де виступає пан посол як ілюстрація до подібної зустрічі що відбулась в наступний день в тому ж залі, це не помилка , там були інші люди а посол той самий)

Мабуть активізація роботи з українською діаспорою пожвавилась в останній час з ряду причин. По- перше, силу народної дипломатії розуміє президент та міністерство закордонних справ. По - друге великий поштовх цьому руху дала “Книга Добра” яку з ініціативи українських дітей Павло Клімкін, Міністер Закордонних справ України, представив Папі Римському, ще 8 серпня 2018 року. У книзі зібрані записи дітей, чиї батьки воювали або пережили військові дії. Детальніше про цей проект в численних матеріалах світових ЗМІ.

( див. https://ukr.segodnya.ua/ukraine/klimkin-predstavil-pape-rimskomu-knigu-dobra-1160929.html, та багато інших джерел і  телесюжетів…)

 По- третє, створено український інститут при МЗС України,  одним із завдань якого  позитивний імідж країни… мабуть можна знайти ще інші фактори що впливають на цей процес. Ми українські журналісти Петро Олар та Ганна Агішева, офіційно акредитовані в Литовській республіці впродовж останіх років і представляємо Київський прес-клуб, та проект Україна плюс теж є часткою цієї діаспори і маємо певний досвід. З нашої ініціативи на платформі київського прес-клубу Територія реформ ми сьогодні розпочинаємо діалог. Як старт візьмемо теми та проблеми які напередодні були запропоновані всім громадським організаціям української діаспори Литви. Запрошуємо і вас всіх хто не запрошений посольством України в Литовській Республіці долучитись до діалогу та сказати свої думки. Маю надію що нас підтримають студенти яких тільки в цьому році в університет ЛСС на факультети комунікацій, міжнародних відносин та політології поступило 80 з 200 яких набрав університет, а взагалі в числі 500 студентів цього популярного в Клайпеді міжнародного університету навчається з 500 студентів – 200 українців. Ось вони пропозиції які сьогодні о 17 годині почнуть обговорювати у Вільнюсі: (пропозиції запропоновані посольством – це копія яку отримало багато громад у Литві у нас вона з нашої ініціативи та бажання долучити всіх українців до діалогу разом з Громадською Радою. Наша Українська світлиця Клайпеди вміщує всіх бажаючих.

ПРОПОЗИЦІЇ

до переліку питань до порядку денного Шостого засідання Громадської ради при Посольстві України у Литовській Республіці

(1 лютого 2019 р., 17:00, м. Вільнюс)

 1. Передача учасникам Громадської ради «Книги добра» (Володимир Яценківський).
 2. Організація роботи закордонної виборчої дільниці у ПУ в ЛР у зв’язку з цьогорічним проведенням виборів Президента України (Олександр Науменко).
 3. Надання методологічної, консультативної допомоги громадам українців Литви щодо організації процесу голосування на виборах Президента України 31.03.2019 р. на території ЛР (Олександр Науменко).
 4. Фактори, що заважають єдності української громади Литви (Леонід Трегуб).
 5. Діяльність Каунаського українського товариства щодо сприяння захисту трудових мігрантів (Микола Денисенко).
 6. Започаткування виконання українських класичних музичних творів на карильоні костелу Св. Якова і Філіпа на пл.Лукішкєс, приурочених до великих в історії України дат (Василь Капкан).
 7. Внесення до учбового курсу середніх шкіл ЛР (тематичних уроків) інформації про Голодомор – геноцид українського народу (Василь Капкан).
 8. Ініціювання обговорення можливості введення у литовську мову оригінальних назв українських міст – Київ, Львів, Харків і т.д. замість існуючої нині транслітерації таких назв з російської мови (Василь Капкан).
 9. Створення інтерактивної частини виставки «Віра в умовах бойових дій» авторства брата Роберта Леніва (Василь Капкан).
 10. Перспективи започаткування українського класу в литовських загальноосвітніх школах  (доповідь за бажанням). (На цей пункт виявили бажання включитись у діалог ми – українські журналісти та Київський прес-клуб)
 11. Різне. – Це як і всі попередні пункти для Вас…

Далі буде,  Долучайтесь ви є Голос України та представники народної дипломатії…

Петро та Анна Олар з Клайпеди ( Литва)

Р.С. Довілка з сайту посольства України в Литовській Республіці.

4. Наявність громадських об’єднань та організацій, їхній статус, діяльність, керівництво

У Литві існує 10 організацій українців.

1. Громада українців м.Вільнюс (заснована в 1988 році)

Голова - Наталя Шертвітєнє

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos g. 25, 2001 Vilnius, Lietuva

mob.(370)67026739

e-mail: vilnius.hromada@gmail.com

 

2. Асоціація українців м.Клайпеда (заснована в 1993 році)

Голова – Леонід Трегуб.

Адреса: Klaipedos ukrainieciu bendrija, J.Simonaites, 21-72, 5814 Klaipeda

tel.: (370) 46 325 693  mob.(370) 61068400

e-mail: leonid.tregub8@gmail.com

 

3. УКРАЇНСЬКИЙ КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ЦЕНТР "РОДИНА".   .

До Центру "РОДИНА" входить:

АНСАМБЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПІСНІ "РУШНИЧОК" , ДІВОЧИЙ АНСАМБЛЬ  "КАЛИНА" та  УКРАЇНСЬКА НЕДІЛЬНА ШКОЛА.   

ГОЛОВА ЦЕНТРУ -  ЛІДІЯ ТРИГУБ.

tel.: (370)6 1227694, (370) 60738056, 

e-mail: rodynaklaipeda@gmail.com. 

Адреса: вул. ПІЛЕС 2А.    

 

4. Український вокальний ансамбль „Просвіт” в м.Клайпеда (існує з 2001 року)

Керівиник - І.Пятрульонєнє.

Український ансамбль “Просвіт”: Kretingos g. 19-5, Klaipeda  92216, Lietuva

mob. (370)68397118

e-mail: prosvit@takas.lt

В ансамблі співають також учні української недільної школи та їхні батьки.

 

5. Факультатив української мови м.Клайпеда розпочав роботу у лютому 1981 року.

Вчитель – Надія Лукіна.

Адреса: Laukininku g., 28 Klaipeda LT-95145

mob. (370)61645379

e-mail: lukiny.dom@gmail.com

 

6. Товариство українців м.Вісагінас (засновано в 1992 році)

Голова – Світлана Черткова.

В 1990 році було сформовано український клас на базі „Рідної школи” Центру національних культур м.Вісагінас.

При Центрі національних культур м.Вісагінас у 1993 році було створено ансамбль української пісні і танцю, який постійно бере участь у різноманітних конкурсах як місцевого, так і регіонального масштабу.

Адреса: Visagino ukrainieciu draugija, Kosmoso g. 10/1, LT 31118 Visaginas, Lietuva

mob. (370)65524295

e-mail: kalyna2014@gmail.com

 

7. Громада українців м.Йонава (заснована в 1990 році на базі українського гуртка)

Голова Громади українців м.Йонава – Надія Арлаускєнє.

Адреса: Jonavos ukrainieciu bendrija, A.Kulvіecio g., 19-22, LT 5000, Jonava, Lietuva

mob. (370) 676 59799

e-mail: ro9bite@gmail.com

 

8. Асоціація литовських та українських істориків.

Наприкінці 2000 року була створена Асоціація литовських та українських істориків.

Головою є Алдона Василяускєнє.

Адреса: Lietuviu ukrainieciu istoriku asociacija, A.Vivulskio g. 15-12, 2006 Vilnius

e-mail: aldona.vasiliauskienee@gmail.com 

 

9. Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” (м.Вільнюс).

Сімейний вокально-інструментальний ансамбль „Світлиця” створено в 1991 році. Колектив проводить велику просвітницьку діяльність, бере активну участь в культурних заходах, які організує Громада українців у Литві. В репертуарі ансамблю як українські народні, так і сучасні пісні. „Світлиця” є неодноразовим учасником та лауреатом фестивалів і конкурсів, що проводилися в Україні, Чехії, Польщі та Словаччині.

Керівники ансамблю „Світлиця” – Оксана і Роман Ластов'яки. Останнім часом керівники ансамблю постійно мешкають в Польщі.

Адреса: Vilniaus ukrainieciu bendrija, Raugyklos 25, LT 2001, Vilnius, Lietuva

e-mailsvitlycia@wp.pl 

 

10. Одним з місць регулярних зборів української діаспори й осередком духовного життя громади є Українська греко-католицька церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі, служба в якій ведеться українською мовою. При церкві є недільна школа.

Церква Святої Трійці була побудована у 1514 році на кошти литовського гетьмана та українського князя Костянтина Острозького. Діяльність святині пов’язана з багатьма відомими історичними особами України, Литви, Польщі, Білорусі, зокрема, князями Острозькими, королями Сигізмундом ІІ і Сигізмундом ІІІ, Т.Шевченком, митрополітом Іпатієм Потієм, графом Тишкевичем, А.Міцкевичем, а також святим греко-католицької церкви Йосафатом.

Декілька разів церква перебудовувалася, але на сьогоднішній день зберегла форми бароко, в її інтер’єрі збереглися унікальні старовинні фрески та архітектурні елементи ренесансу. В радянські часи церква була облаштована під лабораторію Вільнюського технічного університету. В повоєнні роки церкві було завдано шкоди, зокрема зруйновано металеву підлогу з малюнками, настінні розписи, головний вівтар, а також каплицю Святого Луки й дзвіницю. Церква потребує капітального ремонту, наразі ведуться роботи.

У роки національного відродження українська та литовська громадськість доклала всіх зусиль, щоб легалізувати віру католиків східного обряду в Литві, повернути віруючим церкву Святої Трійці. Після відновлення незалежності Литовської Республіки церква була повернена її власникам – уніатській релігійній громаді.

Постановою Уряду ЛР Українська греко-католицька громада була офіційно зареєстрована 18 лютого 1991 року. 14 лютого 1992 року Уряд, зважаючи на прохання представників  монастиря Св.Василія Великого надати монастирю права юридичної особи, вирішив визнати представництво чернечого Чину Св.Василія Великого релігійним центром.

У 2014 р. Українській греко-католицькій церкві Святої Трійці у Вільнюсі виповнилося 500 років.

Вільнюська церква Пресвятої Трійці греко-католицького обряду :

Vilniaus Svc. Trejubes Graiku-Apeigu, Catoliku baznycia, Ausros Vartu, 7 B, LT 2001, Vilnius

mob. (3705) 2122 578

e-mailjosafatosbm@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

 

Page generation time: 0.070759 seconds