Віртуальний виступ, про реальні проблеми українських громад…

2 лютого 2019 р.

Віртуальний виступ Ірени Пятрульонєне, керівник клубу української традиційної культури та фольклору «Просвіт» не проголошений наШостомузасіданніГромадськоїрадиприПосольствіУкраїниуЛитовськійРеспубліці (1 лютого 2019 р., 17:00, м. Вільнюс)

Шановні українська громада та гості. Я шаную Вас, та бажаю всім міцного здоров’я. Напевно, ви пане Посол, знаєте краще всіх ціну народної дипломатії, бо у свій час представляли Україну в ЮНЕСКО, а також будучи директором Департаменту зв’язків із закордонним українством та культурно-гуманітарного співробітництва МЗС України

відчули, яку роль культури та просвіти мають українські таланти в у світі.

Якби не Катерина Білокур (художниця) Соломія Крушельницька ( оперна співачка), Юрій Ілльєнко( кінорежисер), Павло Вірський хорместер та керівник всесвітньо відомого колективу), Герой України Василь Сліпак, ( співак французської опери, що віддав життя за Україну, добровольцем захищаючи її рубежі), а наш сучасник Іван Марчук, який своїм таланом покорив весь світ. Як би не вони, хто знав би про Європейську Україну. 

Я народилася В Клайпеді. Так склалося життя моє життя в Клайпеді. Я музикант, диригент хорових колективів, магістер та педагог…, а ще впродовж багатьох років є керівником Ради клубу традиційної української культури “Просвіт” в Клайпеді. Вся моя творча діяльність пов’язана з професійною литовською культурою ми українською культурой родины моей мами.

Наш колектив “Просвіт” співробітничав з Батьківщиною наших батьків коли ще організаторами української діаспори в Клайпеді були шановані Леонід Трегуб та Надія Лукіна. Цей період співпраці залишив приємні спогади. Правда зараз на жаль серед українських громад, як мабуть і в Україні немає єдності, а жаль… Відчутна суттєва різниця цінностей та підходів до розуміння вимог сьогоднішнього дня. У сучасних громад Клайпеди різні методи роботи, ми різні за стилем та напрямками нашої діяльності. Можливо це і добре...

            – сама назва “Просвіт” завдає нам ритм і напрямок руху. Я рада що маємо можливість працювати на міжнародному рівні з литовською, українською і навіть англійською спільнотою. Міст Україна – Литва ми прокладаємо через наші душі, а опорами з двох боків є серця наших дружніх народів.

Я думаю настав час бачити роботу і фінансувати якщо це можливо не за кількістю живих та мертвих колишніх та теперішніх членів громад. Треба дивитись в майбуття і сіяти зерна, стверджувати професійний рівень, а головне творити позитивний образ України. Скажу як приклад, сьогодні Іван Марчук, Олег Шупляк ( художники яких я ціную) роблять для іміджу України більше ніж деякі міністерства та відоства з сотнями працівників за податки українців.

“ Просвіт” – це частина кожного хто бажає сказати добре слово про Україну і незалежно він є литовець, грузин чи українець. Головне щоб любив Україну і бажав їй добра.

“Просвіт” – це творча організація. В ній зустрічаються творчі люди і навіть якщо на день чи проект то добре.

Наше гасло – це Україна в Литві, Литва в Україні.

Мы нікого не ущемляем в їх діяльності, та хочемо, щоб б ніхто не обмежував наше демократичне право на свободу творчості, нашої української ідентичності , нашого самовираження, свободи слова та вибору. Це також це я маю на увазі і для молодих українських студентів в Литві які ініціюють і вимагають забезпечиті їм право вибирати українського президента на закордонних дільницях. Мабуть це і стосується тієї частки найбільшої діаспори в Литві, якою за офіційними даними стала українська… Вам краще відомо скільки тут українців 57 тисяч чи може і сто, адже безвіз дає великі можливості, а Литва є дуже дружньою до України та українців країною.

Ми готуємо свої проекти, художні програми та виставки. Представляємо їх на рівні міста Клайпеда і всієї Литви. В минулому році мали честь бути учасниками разом з офіційними дипломатими Литви в карпатській Криворівні на міжнародному форумі та фестивалі “ Полонинське літо. До речі цей наш дебют високо оцінив Народний депутат України, Голова комісії з питань культури та духовності Верховної Ради Микола Княжицький. Нас запросили на нові форуми та фестивалі 2019 року де ми зможемо показати як литовські так і українські програми в рамках проектів клубу “Просвіт” 

Щиро признаюсь просуванню литовської культури в Україні, а української в Литві сприяє моє велике бажання гарно володіти українською мовою і розмовляти нею навіть серед литовців, наприклад у пісні… прикладом для мене стали великі друзі України литовці Юозас Валюшайтіс та Йозас Охман, а до речі їх тут щось не бачу… , вони мають великий досвід любові до України і могли б поділитись в рамках нашої зустрічі…

За вікном 21 століття. Носити інвентарні книги живих та мертвих душ мабуть нам самим вже  соромно.

Молодь уже давно перейшла в віртуальний світ. Давайте і ми повернемся обличчям до молодих. Створимо нашими талантами, нашим професіоналізмом, нашою любов’ю до України нову парадигму позитивного образу у світі. Надіюсь за це вже не треба голосувати, а всім разом треба робити, творити і любити Україну всім серцем та до глибин кишені…

 Дякую за увагу: Ірена Пятрульонєне, керівник клубу української традиційної культури та фольклору «Просвіт»

 

 

Page generation time: 0.035063 seconds