У Херсоні проведені Дні Литви - які стануть початком великої культурної співпраці

6 червня 2016 р.

У Херсоні відбулись різноманітні заходи у рамках Днів Литви, метою яких було познайомити херсонців з культурою цієї країни.

24 травня литовським гостям — колективу народного театру Пілайтє — було презентовано постійну експозицію музею, нові виставки та кращі роботи литовських художників ХХ ст. з колекції музею. Відвідавши музей, гості познайомились з художньою культурою Херсонщини – яскравими та колоритними народними розписами виставки «А у селах у веселих і люди веселі».

А через декілька днів вже херсонці мали можливість познайомитись з творами литовських майстрів.

0126 травня відбувся творчий вечір литовської співачки, поета, драматурга та громадського діяча Далі Тарайлєнє — «Любов промовляє звідти».

06На початку вечора Даля Тарайлєнє презентовала виставку творів декоративно-ужиткового мистецтва сучасних литовських майстрів: Юозаса Тарайлє, Віргінії Рімкутє, Мартінаса Шведаса, Дайви Юсютє-Тарайлєнє. Вироби зі шкіри, елементи національного костюму та ювелірні прикраси з історичною достовірністю відтворюють артефакти середньовічної Литви.

04У рамках творчого вечора також відбулась презентація творів литовських фотохудожників, присвячена тематиці боротьби за незалежність Литви та України, від литовського фоторепортера Юозаса Валюшайтіса.

У концертній залі музею Даля Тарайлєнє співала національні та класичні пісні литовською та українською мовами під акомпанемент лауреата міжнародних конкурсів, концертмейстера Інни Кисельникової, читала свої вірші. Начальник управління культури Херсонської обласної адміністрації Світлана Думинська подарувала гостям подарунки із українською народною символікою.

Дні Литви у Херсоні - 2016_радіо/ Radio_Lietuva

На Бериславщіну завітали литовці

У рамках днів Литви на Херсонщині,  трупа литовського народного театру "Пілайтє” відвідала у с.Веселе історичну пам’ятку  часів князя литовського Вітовта: башту Вітовта, збудовану у кінці 14 століття - як найбільший південний форпост Литовського князівства.

Зокрема, гості з Литви побували на ВАТ "Князя Трубецького”, яке є передовим господарством не лише району, а й Херсонщіни.

Режисер трупи театру, громадський діяч Литви Даля Тарайлєнє поділилася своїми роздумами від побаченого: "Литва вже у Європейському Союзі 10 років, тож країна через багато що пройшла, має свій власний досвід. Але побачене в Україні, зокрема на Херсонщині вразило. Україна недалеко відійшла від стандартів Європейского Союзу. І це добре, адже коли Україна стане повноправним членом Європейського Союзу, то  не доведеться багато змінювати у країні, щоб  відповідало високим стандартам ЄС”.

Для довідки:

Бериславщина - одне з унікальних міст Південної України, пережила давні часи палеоліту, мезоліту, епоху пізньої бронзи, а також скіфські, сарматські та слов’янські поселення. Слобідське городище належить до черняхівської культури, але палацові споруди, знаряддя праці, посудини дають підставу вважати його готським, де, можливо, був легендарний Данпарштадт. Через Дніпро і острів Тавань була найзручніша переправа на лівий берег. Тому цю місцевість населяли найрізноманітніші племена давніх епох.

У 1393 - 1395 рр. золотоординський хан Тохтамиш побудував тут переправу, що довгий час носила ім’я Доган-Гечіт (Соколина переправа). Зруйнував її Тимур -Ленк (Кривий) 12 серпня 1399 року після невдалої спроби литовського князя Вітовта і татарського хана Тохтамиша повністю звільнитись від азіатських монголів. Після цього у 1404 р. князь Вітовт побудував на переправі сфероподібну митницю, яку назвали Банею. Такі ж митниці литовський князь будував по всьому південному Дніпру і Бугу.

Після смерті Вітовта турки завоювали південь сучасної України аж до Берислава і збудували у 1484 р. фортецю Газі-Кермен.

Зараз Україна плюс готує екслюзивне інтерв'ю з патріотом України литовським фотохудожником Юозасом Валюшайтісом, що буде у розділі ексклюзив.

 

 

 

Page generation time: 0.061977 seconds