Символ Литви зупинився навічно у Каунасі біля Замку.

5 липня 2018 р.

В Каунасі напередодні Дня Коронації Міндаугаса, відкрито пам’ятник символу Литви воїну Вітісу.

Автор проекту скульптор Арунас Сакалаускас, виконав цей монумент спільно з українськими майстрами скульптури Олесем Сидоруком та Борисом Криловим у майстерні поблизу Києва. Скульптурна композиція вершника висотою 7 метрів та вагою 3 тони, відлита у бронзі та перевезена в Каунас. Воїн, захисник Литви готовий стати в перші ряди її оборонців і сьогодні своїм образом надихає литовців.

Початково «Витязь свободи » мав прикрашати центральну площу Вільнюса – Лукішкес. У конкурсі  на кращий проект пам’ятника  для неї взяли участь роботи 13 провідних митців, з яких поважне журі  віддало першість саме  «Витязеві» авторства українців.  Однак міністерство культури, за  словами  голови фонду «Вітіс» В.Каваляускаса, зупинилося на іншому монументі. Й тоді колишній президент Республіки Литва Валдас Адамкус – людина дуже активна, незважаючи на поважний вік (йому виповнився 91 рік) і популярна в суспільстві – запропонував встановити пам’ятник у своєму рідному Каунасі. Ідею підтримав  і мер міста Вісвальдіс Матійошайтіс.

Встановили «Витязя свободи» в живописному місці — навпроти Каунаського замку. Композиція  розташована на невисокому гранітному постаменті. Ії «родзинка»: кінь з вершником підноситься на двох ногах, — це досить рідкісне вирішення, й таких пам’ятників у світі дуже небагато. Виготовлений монумент на українському бронзоливарному підприємстві «Саямат». 

 В основі композиції – литовська геральдична фігура Вітіса (озброєного вершника), що символізує боротьбу литовців за незалежність своєї Вітчизни та єдність литовської нації.

До речі, цей монумент, є перша об’ємна скульптура Вітіса створена в Литві, а до цього були тільки барельєфи. На монеті в 1 Евро викарбовано барельєф воїна на коні і його щоденно бачать мільйони людей.

 В Каунасі чекали цієї події особливо, адже довкола символу Литви і пам’ятника Вітісу, (найміцніший литовський воїн, що пробивав війська ворога), був конкурс і багато розмов.

Вітіс на коні впродовж віків є символом литовської держави. Цей проект визнали другим в національному конкурсі, і не було прийнято рішення встановити його у Вільнюсі. Тоді почались збори коштів і до втілення цього проекту активно включилась Мерія Каунаса, литовська діаспора, громадські організації та більше як 1600 небайдужих громадян, що перерахували кошти у фонд створення пам’ятника. І за 6 місяців було реалізовано цей проект і вершник повернувся в Литву.

 Урочиста церемонія відкриття, на якій були присутні більше 100 тисяч людей, пройшла 5 липня у Каунасі на площі перед Замком, що є улюбленим місцем для городян та туристів.

Привітали присутніх екс-президент Литви Валдас Адамкус, спікер литовського Сейму Вікторас Пранцкетіс та мер Каунаса Вісвальдас Матійошайтіс які зазначили:

 -“Литва святкує День коронації Мінаугаса і століття державності. Ми живі тому, що живий наш дух. Щиро бажаю, щоб і зараз Вітіс був таким як в ті часи. Об'єднуючи людей всіх поколінь, різних людей і литовців усього світу”, - сказав Валдас Адамкус.

-“Я радий, що багато небайдужих людей, яких, можливо, тут зараз немає, своїми пожертвами брали участь в здійсненні цієї ідеї”, - дякував Вікторас Пранцкетіс.

-“Такий випадок випадає один раз в сто років. Напевно, це найкращий подарунок на сторіччя країни. У Литві немає кращого місця для “Воїна свободи”, ніж Каунас”, - заявив Вісвальдас Матійошайтіс.

Скульптор Олесь Сидорук наголосив, що основні роботи з виготовлення пам’ятника відбувались в майстернях України, де йде боротьба за свободу і цілісність країни, яка є важлива і для Європи. А литовський воїн Свободи повернувся з України в Литву і став непереможним символом. Він надихав нас у творчості, а тепер ще більше об’єднає наші народи.

На відкритті монументу скульптор Арунас Сакалаускас розповів одну з таємниць творення образу обличчя воїна. Як зазначив автор, прообразом воїна, було обличчя литовського патріота Ромас Каланти - 17-річного студента вечірньої школи, який на знак протесту проти радянської окупації та русифікації Литви вдався до самоспалення 14 травня 1972 р. на центральній  площі Каунаса. У незалежній Литві нагороджений посмертно найвищою державною нагородою – Хрестом Вітіс І ступеня. 

Відкриття монументу в ці святкові для Литви дні стало важливим для увіковічення славної історії литовського народу у боротьбі за Свободу та Незалежність.

Петро та Анна Олар ( Каунас)  Світлини:Юозаса Валюшайтіса

Page generation time: 0.088494 seconds