Символ Клайпеди святкує своє 70-ти річчя

9 вересня 2018 р.

Дні народження бувають у людей, але щоб у вітрильника, справді незвично. Те, що випало на долю вітрильника “Мерідіанас” який зараз прикрашає центр Клайпеди мабуть вартує на таке святкування.

22 лютого 1947 року на судноверфі «Oy Laivateollisuus Ab», в місті Турку, Фінляндія, було розпочато будівництво дерев'яної баркентіни «Мерідіанас». Більше року продовжувались роботи, а 10 липня 1948 року корпус вітрильника було спущено на воду. 30 серпня 1948 року завершили всі роботи з будівництва «Мерідіанаса». Це судно було передано СРСР і на протязі двадцяти років борознила моря та океани в якості навчального вітрильника. Цей вітрильник за роки свого морського життя вніс вагомий внесок у навчання і виховання майбутніх моряків і капітанів.

З усіх суден цієї серії, що будували в рамках репарацій, вітрильник «Мерідіанас» є єдиним, який вижив на воді до наших днів і це завдяки небайдужим людям, меценатам з Клайпеди.

На святі, яке стало своєрідним фестивалем згадували історію судна його колишні капітани та матроси. Ті кого романтика та краса “Мерідіанаса” покликала в море і дала віру в професію на все життя. Роки та морські шторми готували для вітрильника “Мерідіанас” участь багатьох суден, але люди змінили її, та продовжили на роки.

У 1968 році судно було списано, однак на цьому його історія не тільки не завершилася, але і повернула в нове русло, завдяки чому «Мерідіанас» став невіддільною частиною ландшафту Клайпеди і символом портового міста. Після списання вітрильник був пригнаний в Клайпеду і переданий в розпорядження тресту ресторанів і кафе міста-порту. Після реконструкції судна та пристосування його до діяльності громадського харчування судно було пришвартоване до набережної річки Дана, а в 1971 році тут був відкритий ресторан, який до цих пір пробуджує у клайпедчан і гостей міста приємні спогади. Ці спогади могли і залишитися просто спогадами, а «Мерідіанас» в силу свого трагічного стану навіть міг опинитися на дні морському, однак з наближенням Різдва 2014 року легенда повернулась у місто, після того, як в 2012 році за ініціативою і завдяки зусиллям клайпедських підприємців Алоізаса Кузмарскіса і Айдаса Кавяцкіса «Мерідіанас» був врятований від загибелі. За кілька років його відновили, переобладнали, і на судні знову відкрився ресторан.

Під час свята-фестивалю на великому екрані постала вся історія відновлення та повернення в місто цього славного вітрильника, який заслужено став символом Клайпеди. Вітаутас Грубляускас - мер міста Клайпеда, передав великий прапор Клайпеди, який достойно підняли над вітрильником «Мерідіанас» поряд з державним прапором Литви.

Центром Клайпеди розносились чудові звуки музики оркестру військо-морських сил Литви, та відомих виконавців для яких в цей день палуба “Мерідіанаса” була головною сценою. Свято проходило під девізом “ Мерідіанас -70, історія продовжується” і створило атмосферу, до якої долучався кожен присутній. Багато гостей, ветеранів, а головне молодь мали змогу не тільки оглянути судно, покуштувати макарони по-флотськи, але відчути, що символ Клайпеди буде збирати ще не одне покоління.

Голова ради «Клайпедський морський символ міста,- Мерідіанас " і головний акціонер Алоізас Кузмарскіс у своєму виступі на попередній прес-конференції та святкових урочистостях зазначив, що символ міста чекає щаслива доля і буде все зроблено для того щоб цей вітрильник прикрашав місто ще довгі роки.

І вже не має значення це буде черговий ювілей судна, чи просто тихий вечір на березі ріки Дана, “Мерідіанас” буде кликати своєю романтикою. А ресторан який там зараз працює даруватиме гостям затишок та приємні спогади про зустрічі у Клайпеді.

Анна та Петро Олар (Клайпеда)

 

Page generation time: 0.042007 seconds