Ренесанс – погляд з ХХІ століття

1 березня 2018 р.

Чи може Ренесанс перенестись в сьогодення? Відповідь у всіх буде неоднозначною. Тільки у творчих людей з Клайпеди відповідь: так!

 Клуб української традиційної культури “Прóсвіт” в останні дні зими переніс нас в далекий світ епохи Ренесансу з погляду сьогодення, залучивши і творчу молодь.

У творчій співпраці керівника  “Просвіта” Ірені Пятрульонієнє та фотографа Олесі Касабової народився цей незвичний проект.

Перший і головний показник Відродження — десакралізація мистецтва, формування потужної світської культури життя суспільства. Це відбувається значною мірою завдяки розвитку культурних регламентів при дворах королів і герцогів Італії, в кругах знаті та інтелігенції більш демократичної Франції, Німеччіни та Нідерландів, що розвиваються під знаком гуманізму. Музика, можливо, здається більш скромною в порівнянні з живописом, архітектурою, скульптурою Відродження. Але не треба забувати її більш ефемерну природу в плані збереження текстів — на сучасників сила її дії була не менш, якщо не більш потужною. Музика пронизувала все існування людей. Мандруючи Європою музиканти, музика побуту простих людей, придворні свята і щоденний побут дворів і резиденцій, яскравий і виразний супровід богослужіння, вишукані рафіновані духовні жанри в "учених" гуртках інтелігентної знаті — все змішувалося в яскраву та розмаїту систему музичного життя. 

Саме це показало в супроводі арфи, гітари та скрипки тріо “Просвіт” — Діна Матайтєнє, Ірена Пятрульонієнє та Еляна Анужєнє.  У творах, які вони виконували, звучала легкість, народна глибина та професіоналізм виконання. Справжнє відродження прекрасного зібрало переповнену залу шанувальників в Центрі національних культур міста Клайпеда.

Навіть відомі литовскькі професори, які стали для фото Олесі Касабової моделями, спочатку не вірили, що так тонко світлом, композицією та темним фоном можна відтворити у фото атмосферу живопису Ренесансу.

Якраз більше 20 світлин і склали незвичну атмосферу цього теплого вечора у мистецькій палітрі міста.

На цьому творчому вечорі читали вірші Шекспіра, які за своїм духом та образами перенесли нас в ту епоху, яку варто продовжити завтра. Та на жаль, не вистачило на вечорі поезії геніального італійця Петрарки, який особливого значення надавав саме поезії, що, за його переконанням, більше, ніж щось інше, виховує у людини людяність. Поезія — це джерело мудрості, вона концентрує в собі досвід минулих поколінь.

Похвально, що у портовому місті Литви, далеко від мистецьких центрів Європи, заговорили про зоряний час мистецтва і спробували реалізувати його атмосферу, стиль та звучання в наш час. Це — своєрідний виклик епосі байдужих, а також нагода нагадати про те, що залишається людству навічно.

Мало говорили на вечорі про те, що надихало організаторів та учасників цього творчого заходу. Це залишилось творчим секретом Ірени, Олесі, Діни, Еляни та інших молодих учасників цього дійства.  Пишні плоди економічного піднесення Ренесансу Європа відчула у ХІV-ХVІ ст.  То й не дивно, що на його хвилі піднеслися великі художники, справжні титани — Леонардо до Вінчі, Мікеланджело Буонаротті, Рафаель Санті. Рафаель, наймолодший з цієї трійки геніальних майстрів, не знав мук творчості, притаманних його попередникам, що надає особливої привабливості творінням його геніального пензля. Художні ідеали Ренесансу він втілив у своїх численних творах з винятковою повнотою та майстерністю, яка здатна надихати творців нашого часу. Це яскраво доказали у Клайпеді на виставці та концерті. Самі фото та дух Ренесансу, що надихає творити, можна побачити впродовж місяця в Центрі національних культур міста Клайпеда.

 

Анна та Петро Олар (Клайпеда)

Page generation time: 0.064960 seconds