НЕВІДВОРОТНІСТЬ ПОКАРАННЯ ЛІПША ЗА РУКУ ЄВРОПИ

25 жовтня 2014 р.

"Політику не варто залишати на поталу самим лише політикам", - Франсуа Фрідріх

Діалог «Вибори-2014 – оновлення української влади. Міжнародні перспективи і рекомендації», котрий з успіхом пройшов у НСЖУ за інформаційної підтримки міжнародної інформаційної мережі «Україна плюс», організував і провів Міжнародний медіа-центр. ММЦ стартував як спільний проект ВГО «Комітет виборців України», громадянської мережі «ОПОРА» та Європейської платформи за демократичні вибори (EPDE) за фінансової підтримки Європейської комісії.

Від 21-го до 28-го жовтня включно «ммцівці» займаються тим, що надають ЗМІ найсвіжішу інформацію за донесеннями близько 5000 місцевих спостерігачів у всіх регіонах України на своїх щоденних прес-конференціях, у регулярних звітах та аналітичних записках, влаштовуючи «гарячі лінії» із правових/технічних питань та тренінги й консультації для журналістів.

Сьогоднішній форум мав презентувати європейську оцінку виборчого процесу і реформ в Україні, тож участь – крім заступниці генерального директора Комітету виборців України Наталії Линник та координатора виборчих і парламентських програм ГО «ОПОРА» Ольги Айвазовської –депутата Європарламенту, голови фракції зелених в ЄП Ребекки Гармс і голови департаменту сприяння виборам Ради Європи Франсуа Фрідріха була більш ніж зрозумілою.

Ребекка ГАРМС зізналася, що дійсно переживає, чи відбудуться вибори, оскільки сьома частина українців не зможе голосувати «за обставин, що склалися». Її тривога пояснюється тим, що потенційні виборці  Сходу України можуть зробити своє волевиявлення лише з ризиком для життя. «Це буде перший парламент після Євромайдану, і вибір має бути правильним», – не втрималася від пафосу євродепутат. Спостерігаючи за виборами в Україні з 2004 року, вона висловила жаль з приводу можливого гальмування українських реформ через так і не вдосконалені закони про вибори та ЗМІ.

наталя линник, ребекка гармс (друга ліворуч), франсуа фрідріх та ольга айвазовська

Колега пані Ребекки Франсуа ФРІДРІХ зізнався у відсутності політичних амбіцій, натомість підкреслив свої меценатські вподобання. За словами «єврорадівця», їхніми стараннями і, зокрема, фінансовою підтримкою ОПОРИ й КВУ поглиблюється демократія в Україні: «Ми розуміємо, що політику не можна залишати самим політикам». Щодо легітимності виборів в Україні Європа не повинна мати сумнівів, тому свою присутність на завтрашніх виборах пан Франсуа назвав «частинкою процесу».

Преса: суцільна увагаНаталія ЛИННИК зупинилася на виборчих законодавчих нюансах в контексті міжнародних стандартів. Визнала, що чинний закон загалом дозволяє провести вибори до парламенту, але – «за умов його належного застосування». Оптимізму їй, утім, надовго не вистачило – активістка відразу ж констатувала «низку суттєвих недоліків, які не було усунуто під час внесення змін у 2013 р.». Основним вона назвала той, що позачергові вибори народних депутатів України проводитимуться на основі змішаної (т. зв. «паралельної») виборчої системи. Обмеження розміру виборчих фондів партій та кандидатів, переконана Н. Линник, посилюють тіньовий характер фінансування, а критерії утворення одномандатних виборчих округів нечіткі. На її думку, суттєвою вадою чинного Закону є й те, що ним обійдено увагою проблеми організації виборів на тимчасово окупованих територіях, не створено належних умов для ефективної реалізації прав внутрішньо переміщених осіб. ВР України не було внесено зміни до законодавства про вибори і партії щодо забезпечення прозорості фінансування партій та передвиборної агітації.

Адам Бусулеану, координатор проекту ММЦ«Попри постійну критику вітчизняного виборчого законодавства міжнародними та вітчизняними експертами та громадськими активістами, міжнародними організаціями (ОБСЄ/БДІПЛ, Венеціанською комісією), зокрема, в частині положень щодо передвиборної агітації та інформаційного висвітлення виборів, забезпечення збалансованого представництва обох статей у законодавчому органі, відповідні рекомендації у виборчому законодавстві належного відображення не знайшли», – мінорно завершила свій виступ пані Линник.

ольга айвазовськаЇї колега по ММЦ Ольга АЙВАЗОВСЬКА стриманішою не була. Визнавши користь від міжнародного контролю за виборчими процесами в Україні, вона, тим не менш, констатувала, що міжнародних спостерігачів цього разу на 29% менше, хоча й підкреслила підвищену якість їхньої роботи. Закликавши змиритися з перманентною недосконалістю виборчого законодавства, пані Айвазовська зосередилася на фактажі. На її думку, невідворотність покарання – котрого, відповідно, як не було так і нема, – сприятиме не лише прозорості виборів. Усього 18 відсотків кандидатів подали передбачені законом звіти про використання коштів, тож залишається лише мріяти, щоб фінальні звіти надала більша кількість пошукачів депутатського мандата.

Загалом же міжнародні стандарти пані координатор назвала маркерами, які мають застосовуватися «із розумом». Для ілюстрації згадала дивасії із виборами у Швеції, де виборчі бюлетені спокійнісінько роздають ті чи інші партійці, тим самим психологічно збільшуючи шанс голосування на свою користь. Попри деталізацію в Україні «майже всього», пані Айвазовська закликала «міжнародників» нагадувати українським законотворцям про обіцяні відкриті списки та інші принади демократії, про які автори цих ідей швидко «забувають».

З урахуванням діяльності в Україні – і не лише на Півдні та Сході – російських терористичних груп, котрих міжнародні спостерігачі «делікатно» видають за сепаратистів, пані з ОПОРИ спророкувала не лише провокації, а й імовірний факт визнання виборів нелегітимними. Через те що не весь народ голосуватиме, через завідому некомплектність парламенту («забракне 27 нардепів через АРК та Донбас») тощо. «Ми маємо активізуватися на тлі російської агресії», – визначила вектор О. Айвазовська. І вкотре нагадала, що вказувати нам ніхто права не має, але й без дотримання норм українськими демократами вважати себе не доведеться довго.

Мілена Горячковська (перша ліворуч)Модератор – міжнародний секретар КВУ Мілена ГОРЯЧКОВСЬКА – доповнила колег тим, що буде проведено розгляд виборчих скарг і озвучено фінансовий звіт.

Відповідаючи на питання ЗМІ, учасники зустрічі закликали називати конкретні цифри і прізвища. Опонуючи директору Інституту аналізу та прогнозування Ю. Лісничому, пані Айвазовська запевнила, що цього року цифри набагато спокійніші. Зафіксовано випадків застосування адмінресурсу, за її словами, 433, підкупу – 322, а станом на сьогодні порушень «всього» 538. Порівняно із 2012-м адмінресурс зайняв лише 3-тє місце після порушення правил ведення агітації та підкупу виборців: «Адмінресурс пішов (на спад – КПК). Відчутно менше й тих, хто готовий продати свій голос – мабуть, народ уже чув про кримінальну відповідальність». За словами О. Айвазовської, відкрито 227 проваджень, тож до небайдужих – крім ГО типу ОПОРИ – вона закликала приєднуватися і ЗМІ. Скарги – у т. ч. щодо фактів підкупу – закликала сміливіше подавати і її колега Н. Линник: «У 2012-му більшість, звісно, боялася, але нині ситуація інша». Повторила тезу про перспективу вирішення багатьох проблем у разі невідворотності покарання за порушення закону і вона.

Юрій Лісничий, директор Інституту аналізу та прогнозуванняАктивісти розписалися в неможливості дієво вирішувати проблеми прихованої агітації в «день тиші» і виборів, мотивуючи відсутністю тієї ж таки сакраментальної невідворотності. Ніби у виправдання, дівчата знову згадали про виборчі «вибрики» Швеції і самої Німеччини, де в ці дні теж непоодинокі білборди із прихованою агітацією. Навіть прозвучала думка, чи не відмовитися й українцям від не виконуваних норм закону…

На озвучувані журналістами факти про виборчу неінформованість багатьох внутрішньо переміщених осіб активісти лиш погодилися із… їхньою недостатньою інформованістю.

Юрій Пересунько, голова правління КПКПитання Київського прес-клубу щодо непропорційності термінів виборчих кампаній О. Айвазовську не знітило: «Тенденції враховуються в розрізі одного місяця». Іншими словами, один передвиборчий місць-2012 є тотожним двом цієї осені.

Після запитання Дмитра Данчука, як викоренити перелічені вище виборчі ґанджі, тема невідворотності покарання виникла вкотре, уже ставши «єдиним рецептом». На тлі зрушень – ухваленого закону про очищення влади, активізації правоохоронної системи, антикорупційної діяльності та про Генпрокуратуру – адже досить просто не скидати темпів. Реагуючи на чиюсь репліку про важливість постійного контролю з боку громадських організацій за нардепами, О. Айвазовська закликала не бути настільки безапеляційними, щоб не ображалися на неувагу інші потенційні порушники закону…

Пані Гармс підсумовувала теж антикорупцією. Запевнила, що відтепер куруватиме партії на прозорість/зрозумілість діяльності і домагатиметься демонстрації їхніх справжніх програм.
Беріт Ліндеман, член правління ЄПДВ… Завтра, у день виборів, ММЦ, звісно ж, працюватиме. Опівдні про перші висновки спостерігачів доповідатимуть екс-голова моніторингового комітету Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Ханне Северінсен та голова Донецької обласної організації ВГО КВУ Сергій Ткаченко.

київський прес-клуб

Світлини Петра Олара

Page generation time: 0.026830 seconds