Литовці радять Україні не поспішати з ринком землі

2 листопада 2018 р.

Досвід Литви у розвитку медицини, енергетики й земельних відносин може бути корисним для України

Литовський досвід побудови держави може стати добрим орієнтиром для України. Передусім у сфері охорони здоров’я й енергетики та системи земельних відносин. Однак поки що потенціал співпраці двох наших країн використано лише на 10%.
Як відомо, в новому меморандумі з МВФ є пункт про впровадження в Україні вільного ринку землі. Литовські аграрії зі свого досвіду зазначають, що в цій сфері поспішність у жодному разі не допомагає. Потрібно робити все дуже зважено, щоб не допустити спекуляцій. Процес земельної реформи в Литві, до речі, ще не завершений.

Литва, є хорошим орієнтиром для України в багатьох напрямках. Це, зокрема, і реформа охорони здоров'я. Сьогодні система медобслуговування в Литві працює виключно в державному сегменті, тобто ніхто не перекладав витрати на плечі місцевих громад. Усі громадяни Литви мають медичне страхування, яке повністю забезпечує потреби в лікуванні й діагностиці хвороб. Хоча є приватні клініки, і люди мають право вибирати, в якому закладі лікуватися. Але якість медицини настільки висока, що приватний сектор займає менше 1% в медичному забезпечені країни.Литва дуже ефективно працює в напрямку енергетичної незалежності. В Литві практично у всіх питаннях енергетики є повністю незалежні від постачань російських енергоресурсів. Особливо ефективно Литва спрацювала щодо теплозабезпечення, понад 60% якого здійснюється завдяки біомасі, а не газу. І до 2020 року там планують повністю відмовитись від використання газу для опалення будівель.

А розвиток зв'язків між українськими та литовськими університетами, школами, містами – сьогодні є дуже важливим. Бо під час таких контактів литовці готові передати досвід у різних сферах. А їм є чим поділитись – реформи перевірені часом діють.

 Петро та Анна Олар ( Клайпеда, Литва)

 

 

Page generation time: 0.152906 seconds