Литовці й українці, продовжуємо шукати спільне. Тепер – у мовах

22 квітня 2016 р.

 

З чого починаються теплі, добрі стосунки, що слугує подальшому розвитку дружніх відносин? Друзі намагаються знайти щось спільне, те, що їх об`єднує. Перед тим, як перейти до суті, хочу кілька слів сказати про литовську мову.

 

 

 


Литовська мова (Lietùvių kalbà) - офіційна мова Литви і одна з офіційних мов Європейського союзу. Литовською розмовляє близько трьох мільйонів чоловік в Литві і близько 170 тисяч за її межами. Відноситься до балтійської групи індоєвропейської сім'ї мов, дещо схожа на латиську.

Литовська підрозділяється на два основних діалекти: аукштайтський і жемайтський (aukštaičių ir žemaičių tarmės). Вони походять від литовських слів «високий» і «низький» і позначають розселення їх носіїв щодо течії річки Німан.

Співпрацюючи кілька років з литовцями, як такого мовного бар'єру у нас не було - старше покоління спілкується російською, діти знаходять спільну мову через англійську. Зважаючи на останні події, не коректно, особливо по телебаченню, на конференціях та інших офіційних заходах стало спілкуватися з литовцями російською.

Знаєте, що найдивовижніше? Цю некоректність відчули самі литовці і зробили першими дружній крок назустріч - заговорили українською. Наводжу вам відеозапис, де Литва заговорила українською. 

 Президент Литви Даля Грибаускайте звернулася до українців українською мовою 

А у Вільнюсі живе унікальна людина. В Україні вже багато хто знає Юозаса Валюшайтіса, який самостійно вивчив українську мову.

Так з чого почати нам перші кроки по вивченню литовської мови? Я думаю, що зі спільного в наших мовах. Загальних слів у нас набагато більше, ніж в російсько-литовському розмовнику. Юозас склав словничок загальних слів, які звучать майже однаково в наших мовах.

Скриня  - Skrynia

Пательня - Petelnė

Книга - Knyga

Крейда - Kreida

Сукня - Suknia

Цибуля - Cibulis

Дякую - Dėkoju

Прошу - Prašau (прохання чогось)

Prašom (таке звернення, схоже на) - “Будь ласка!”

Цукор - Cukrus

М’ясо - Mėsa

Мед  - Medus

Дим - Dūmas

Садиба - Sodyba

Очи - Akys

Онучка - Anūkė (Анукє)

Онук - Anūkas

Онуки - Anūkai

Тато  - Tėtė

Мати - Motina

Вода - Vanduo

Вогнище - Ugnis

Килим - Kilimas

Нафта - Nafta

Сковорода - Skaurada

Ховати – Kavoti

Коваль – Kalvis

Ридати - Raudoti

Насправді слів набагато більше: абрикос, персик, автобус і так далі, але Юозас вибрав саме ті слова, які говорять про наших спільних давніх коренях. Запрошуємо долучитися до пошуку спільності в наших мовах.

Анна Олар, Таураге, Литва

Page generation time: 0.051160 seconds