КС-ДЕБАТИ "УКРАЇНА: ФОРМУЛА ПРИМИРЕННЯ"

25 квітня 2014 р.

 

ФОРМУЛА ПРИМИРЕННЯ для УКРАЇНЦІВ Є?

МОЖЕ, ЦЕ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ВЛАДИ і РЕФОРМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ?

АЛЬТЕРНАТИВА ФЕДЕРАЦІЇ І КРОК ДО СОЦІАЛЬНО СПРАВЕДЛИВОГО СУСПІЛЬСТВА? 

РЕФОРМА, ЯКУ БОЯТЬСЯ, АЛЕ БЕЗ ЯКОЇ – НІЯК?

Київський прес-клуб у рамкахпроекту «Міжнародна інформаційна мережа «Україна плюс», підтриманого  Міжнародним Вишеградським фондом, провів черговий«круглий стіл» як публічну дискусію.

Цього разу говорили про місцевесамоврядування. Таку ніби не надто слушну для сьогоднішніх реалій тему. Але насправді– вкрай гостру. Передача регіонам владних повноважень визріла/перезріла, і славно,що Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальногогосподарства України спільно із польськими фахівцями нарешті розробило Концепцію реформи місцевого самоврядування. Помічполяків згодилася, бо там ці повноваження на місця передано давно, і досвідомздобутків/помилок сусіди охоче викликалися поділитися.

На запрошення згаданогоміністерства експертна група з Варшави прибула наприкінці березня, а вже 1квітня – не жарти! – все почалося. Все не все, але опрацювання новоїзаконодавчої бази точно.

Один із розробників концепціїзаступник директора Департаменту регіональногорозвитку та проектного управління в/зг. міністерства Сергій Шаршов прийшов до прес-клубу, аби презентувати її в цьому колі.Кількома тижнями раніше Віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман представив цейдокумент парламенту. Після почутого нардепи запевнили, що  не пізніше середини травня ц. р.концепція буде винесена на обговорення і, мабуть, прийнята – Європа не радить далізволікати. Реформа не просто послабить суспільну напругу, а дасть містянам іселищанам жадані владні важелі. А громадянські спільноти сходу і заходу Українита й експерти Ради Європи помітять зміни не лише в Конституції України, а й уреалі.

Що з підготовкою до описаноївище епохальної події не все йде добре, можна було здогадатися: розповісти про якісьрухи найохочіше погодився не згаданий уже В. Гройсман і навіть не головапрофільного комітету ВР України Д. Жванія, а… співкерівник групи експертіввід Республіки Польща Марчін Швєнчіцкі. Виступаючи адвокатом України в її євровекторі,Польща і з децентралізацією послідовна. Чого не скажеш про наших – згадані вищеурядовець і парламентарій в останній момент знайшли собі справи важливіші за зустрічіз дипломатами і пресою. Що зустріч – передбачався чистий самопіар! Тожнародився прецедент – відтепер до безплатної самореклами у ЗМІ новітніх високопосадовцівдоведеться ще й припрошувати. Гламурненько, одначе…

Сергій Шаршов виступаворигінально – міркування доповнював відеокоміксом. (Якщо останній вважати практичнимпосібником, відтворювати його варто принаймні удвічі повільніше – веселі фігуркиі тиради зникали з екрану ще до їх сприйняття оком і розумом. На слух же, яквідомо, легко тільки казки усотувати… Київський прес-клуб узявся промувати цейролик, тож нам небайдуже, чи він матиме успіх у такій подачі.) Кумедністьматеріалу полягала ще й у тому, що влада в особі пана Шаршова пропонувалаборотися із закостенілістю… влади. Окей, прийом відомий, спрацьовує безвідмовно. 

Хоча чиновник і стверджував,що конституційні засади місцевого самоврядування  і низка законів на цю тему закладено давно, визнав,що проблем тут усе ще більше, ніж здобутків. «Три кити» ефективної влади –повноваження, ресурси і відповідальність, – як і 10 років тому, спокійноплавають десь, мабуть, не ближче Середземномор’я, до материкової України ніякне потрапляючи в силу зрозумілих геополітичних причин. А хотілося б…

Серед перешкод на шляху донормальної імплементації реформи самоврядування Сергій Іванович називав іконституційні казуси типу відсутнього в Основному Законі поняття «селищеміського типу», що було лексикою радісно критикованої нині системи радянськогоцентралізованого управління. Остання мала силу за однопартійності ідержвласності. Нині партійної монополії немає (тої – уже, нової – ще) тай держава володіє лише 5% власності. Система управління, одначе, жива-здорова! Притому, що адміністративно-територіальний устрій, за лексикою самих жечиновників, «заплутаний і фрагментарний» – пан Шаршов відсторонено іронізувавнад казусами Луганщини і Донеччини – неможливістю узгодити сакраментальні «трикити» між сільрадами, які входять до міських рад, та загальним «вертикальним»конфліктом повноважень між органами місцевого самоврядування та«горизонтальний» – між ними ж і органами виконавчої влади.

Зрештою, чиновник запевнив,що обласні центри і міста обласного значення є рівнем, нижче якого реформапросто не піде, – дрібніші міста і селища просто не впораються з покладеними наних повноваженнями і наближеними послугами. У цьому контексті С. Шаршовпрезентував чергові відеоодкровення у форматі 5-ти кроків, які, вважає,покликані імплементувати реформу максимально швидко, а проте ефективно. Середних – створення оптимальної трирівневої системи адміністративно-територіальногоустрою: регіони-райони-громади…

Голові експертної групи,депутат Сейму Республіки Польща Марчіну Швєнчіцкому із форматом телемосту не надто щастило, тож вочікуванні на його приєднання із законодавчим обґрунтуванням реформи самоврядуваннязамість відсутнього чинного виступив нардеп 3-4 скликань мер Калуша, що на Івано-Франківщині,Ігор Насалик.

Попри чітку модерацію, цей ефективнийсity-менеджер умудрився братислово ще не раз і не два, бо – це було видно – відчайдушно прагнув довести, щоу «відщіпуванні» влади на користь регіонам таки нічого кепського немає: «Майданівські»проблеми і проблеми сьогоднішні – проблеми концентрації влади», – зазначив він,для антиприкладу навівши Узбекистан чи Таджикистан. На думку законотворця,будь-які інші реформи без базової – територіально-адміністративної – взагалі неможливі.Як приклад конструктивного підходу він якраз і назвав Польщу з її «батькомреформ» Лєшеком Бальцеровичем. Калуш – треба думати, не без його особистоїучасті – розробив два законопроекти на цю тему, але вони вже 2 роки «пиляться»в парламенті. Як приклад «підтримки» гласу народу іншим суб’єктом влади віннавів слова екс-президента Януковича, котрий порадив «відкручувати голови»таким міським головам, як Насалик, із їхнім «підозрілим» прагненням досамостійності…

 Мер Калуша запевнив, що більшість політиківабсолютно не розуміють суті цієї реформи, тож їхня пасивна ворожість до їївпровадження не дивна. Він підкреслив, що «відходить від політики» ірозсекретив плановану на ближчі дні зустріч із мерами Івано-Франківська,Маріуполя і Донецька, аби погодити звернення до центральної влади ізпропозиціями, як реформу впроваджувати. Із кількома пересторогами пан Насаликвстиг звернутися і до свого сусіди-Шаршова, підкресливши, що реформа можерозширити повноваження регіонів більше, ніж федерація. Озвучив він і щепівдесятка питань, котрі неодмінно народяться внаслідок запровадженнятериторіальних змін, типу зникнення пільг та надбавок. Зате окреслив і власнебачення реального «проходження» територіальних новацій з висоти свого досвіду.

С. Шаршову у відповідьлише з прикрістю визнав, що не уряд винен – Верховна Рада ветувала і далі ветуєна корню все, що креативний Кабмін виносить на розгляд.

«Якщо ця вулиця не веде дохраму – кому потрібна така вулиця?..»

Марчін Швєнчіцкі детально зупинився на особливостях реформуваннясамоврядування Польщі, але, на жаль, через проблеми зі зв’язком ніяк некоментував мовлене у Києві, тож та частина його виступу, яка передбачалакоментування першого періоду роботи спільної українсько-польської експертноїгрупи та поради, фактично не прозвучала. Ми почули цінні факти про те, як,скажімо, сусіди змогли суттєво «придушити» в себе корупцію – вистачило однієїпрозорості у доходах можновладців…

Надзвичайний і ПовноважнийПосол Республіки Молдова в Україні ІонСтевіле заохотив українців до підтримки реформ і в цій сферіта запевнив, щойого країна завше готова не лише вчитися в нас, а й помагати нам у запровадженнікращого, що виробило людство. У тому числі на шляху до Європи.

Анонсовані експертні висновки від директора Інститутуглобальних стратегій Вадима Карасьова виявилися типовими для цьогополітолога неоднозначними міркуваннями над тим, чому він ставить під сумнів,сказати б, категоричну користь не лише від наслідування польських реформ, а йвід самої можливості імплементації самоврядної реформи в Україні. Аргументував  несхожістю наших державних устроїв («Польща,на відміні від України, має одну консолідовану націю, і Сілезія чи Гданськ незбираються відділятися»). Малою ймовірністю примирення суспільних конфліктів внаслідокзапровадження саме цієї реформи («Ви брали за взірець не федеративну Німеччинучи Італію, а Скандинавію, де нація співпадає із державністю. Ви не шукалиформулу примирення!»). І нагадав, що Польща «дуже швидко» отримала кредити ЄСна реформи, а в Україні із цим справа ще може затягнутися надовго. Експертузагалі припустив, що наша децентралізація влади все одно стане децентралізацієюкорупції, і «крастимуть уже не вгорі, а внизу, бо держава слабка». Корупцію панВадим узагалі назвав «системотворчим фактором української державності»,подобається це комусь чи ні – «таке життя!». Та й громади, на його думку,приречені на животіння, бо громадян фактично немає – «люди просто чекають на зарплати».Контрапунктом знову спливла паралель із «комуністичними поляками», котрі ще «закомуни» ставали кооператорами, і їхнє громадянство було не «приписочним», а «поведінковим».

Не надто оптимістичними видалися пану Карасьову і перспективиреформи без змін меж регіонів, де структура надто асиметрична, а економікисходу і півдня країни «зав’язані на Росію». «Треба діяти обережно і використовуватикрасиві схеми», – зазначив експерт. На його думку, озвучена сьогодні схемареформування «трошки скерована на майбутнє», а наразі потрібні покрокові дії.Відштовхуючись від особливостей регіонів країни, і статус кожному з них сліддати відповідний. Донбасу – особливий, враховуючи й стосунки з Росією, ітриваючі конфлікти. Хай самостійно шукають в Росії ринки, «і про газ хай самідомовляються. Як Фірташ робив це для своїх підприємств незалежно від Києва».

А центру і заходу країни В. Карасьов радить від централізаціїне відхрещуватися. Муніципальну поліцію він бачить як трансформацію силовиківМайдану типу «Правого сектора» – «хай бігають із автоматами на благо Вітчизни».І шерифів уже можна вибирати, вважає він, і прокурорів із «низів» – лише СБУмає формуватися «згори». Децентралізація, вважає експерт, не повинназачепити  військо – інакше центральнийбюджет його не втримає, а народ не мусить «збирати на армію, поліцію й дороги»весь час.

Висновок? Польща нам не указ. І Угорщина не указ. Ну, не те щоб зовсім не указ… Не зовсім взірець. «У нас своє», – зазначив Вадим Карасьов і підкреслив, що Україні доведеться діяти нестандартно, асиметрично, щоб зберегти державність. Враховуючи, що унікальність наша ще й у тому, що 19 регіонів мають кордони з іншими державами.

Обговорення тем «Бюджетна автономія: інструмент боротьби зкорупцією чи створення регіональних фінансово-економічних кланів», «Зовнішні і внутрішні загрози на шляху прийняття змін до КонституціїУкраїни» та інших, запевнив головаправління Київського прес-клубу Юрій Пересунько під завісу, продовжиться нанаступних засіданнях. Він висловив переконання, що озвученої інформаціївиявиться досить для роздумів і нових питань до тих, хто опікується змінами вкраїні.

 Світлини Костянтина Мезіна

Page generation time: 0.123241 seconds