Естонський досвід електронного урядування – Україні

11 грудня 2018 р.

Втілення в життя системи е-урядування – це реальна можливість підняти спілкування в діловій сфері на якісно новий рівень, адже воно є одним із найдієвіших інструментів розвитку інформаційного суспільства.

Європа є лідером у галузі розвитку е-уряду. Серед пострадянських країн найвищі місця в рейтингу займають країни Балтії. Незмінно очолює п’ятірку кращих Естонія.

В Естонії нині весь процес «спілкування» між громадянами та державою може відбуватися виключно в електронному вигляді й ніяк інакше. Естонії було простіше впроваджувати таку систему: окрім політичної волі керівництва країни, була присутня прогресивна законодавча база та економічні умови

На сьогодні Естонія має одну з найбільш розвинених електронних ID систем у світі, яка охоплює 94 % населення. Завдяки використанню цифрового підпису, населення має доступ до всіх державних служб та послуг. Також населення має можливість користуватися послугами інтернет банкінгу. 99,8% всіх банківських переведень в Естонії проводяться онлайн. 98% всіх податкових декларацій подаються через електронну систему e-Tax Board. Якщо говорити про систему охорони здоров’я, то всі пацієнти мають електронну картку з історією хвороби. Також 99% рецептів на ліки призначаються через електронну систему та надсилаються в електронний центр рецептів. В аптеці потрібно лише пред’явити свою ID картку або інший документ з особистим кодом людини, на чиє ім’я виписаний рецепт.

Ключовим елементом усіх інноваційних інформаційних систем в Естонії стала електронна ID-карта, як обов’язковий ідентифікаційний документ кожного громадянина. Всередині карти знаходиться мікросхема, що містить інформацію про власника, і два сертифікати, один з яких відповідає за ідентичність картки, а другий представляє цифровий підпис власника. ID-карта має високий ступінь захисту, оскільки містить PIN-код, який дозволяє використовувати її в багатьох web-системах. ID-карта є основним елементом в спілкуванні держави та громадянина, яка забезпечує доступ до всіх інстанцій і послуг. На практиці для зручності застосовується мобільний ID, за якого PIN-код вводиться з мобільного телефону. За допомогою цього пристрою місцеві жителі купують квитки на громадський транспорт (їх наявність кондукторами перевіряється за допомогою спеціального портативного пристрою), в театр, сплачують покупку в магазині.

Досвід Естонії нещодавно почали використовувати в інших країнах. Фінляндія, Японія та Кіпр, приміром, разом із естонськими IT-фахівцями розробляють платформи для електронного оподаткування.Вони також запозичують естонську систему ID-карток. Згідно з нею кожен громадянин країни отримує свій універсальний ID-код, який потрібен у найрізноманітніших ситуаціях - від соцзабезпечення та виборів до надзвичайних ситуацій.

Естонський електронний уряд високо оцінили експерти в галузі управління та онлайн-технологій з різних країн, назвавши його новаторським.

На думку експертів, створення е-уряду для Естонії було чи не найважливішою ціллю, і вони здійснили її. Але справа в тому, що Естонія - дуже невелика країна з населенням трохи за 1,3 мільйона. Це в багатьох аспектах змінило Естонію, закріпило демократію, дало громадянам реальну можливість брати участь в управлінні та контролю виконання рішень, реально впливає на бюрократію та боротьбу з корупцією. Зросла довіра до держави.

Як зазначила в одному з інтерв’ю президентка Естонії Керсті Кальюлайд "Зміни у суспільстві далекосяжні, виник новий менталітет". За її словами, було запроваджено складну багаторівневу систему гарантування безпеки, тож кожен громадянин сам має контроль щодо його даних та може перевірити, чи розглядало їх якесь відомство. А перевірка даних без дозволу вважається кримінальним злочином.

"Ми не маємо жодних проблем з нашими онлайн-формулярами для виборів, розрахованими практично для всіх естонців, які перебувають за кордоном", - запевняє президентка країни. Так само всі можуть займатися бізнесом за допомогою цифрового підпису. "Це має визнаватися й в ЄС, досі лише Люксембург визнав наш цифровий підпис", - нарікає вона. За даними глави естонської держави, серед сусідів поки що тільки Фінляндія та Данія є досить прогресивними в питанні e-government.

Імовірність можливих зловживань з боку держави Керсті Кальюлайд відкидає. На її думку, немає жодного значення, чи опрацьовують державні органи дані про громадян на папері, чи онлайн. Водночас вона визнала, що для цифрового урядування необхідні певна довіра між громадянами та державою. Страхітливі сценарії майбутнього, де тоталітарний режим за допомогою онлайн-урядування загрожує свободі громадян, вона не розглядає.

Уряд постійно вдосконалює систему послуг, робить їх зручними та сучасними. Як зазначив міністр інформаційних технологій Естонії Рене Тамміст, - “Першим кроком у створенні національних електронних служб було взаємодія із системами. Ми сьогодні зробили великий крок. Настав час зробити досвід користувачів державних електронних послуг сучасним. Служба подій - це національна електронна послуга, яка запускається автоматично за подіями в житті людини. Такими подіями є, наприклад, народження дитини, зміна місця проживання або назви, будівництво будинку або виходу на пенсію. Нові послуги надаються державою таким чином, що людина може отримати необхідні дії в одному режимі зв'язку або повністю автоматизованим способом. Служби на основі подій нагадують громадянину про його права та обов'язки. Один з перших національних подій служби може бути пов'язаний з народженням дитини. «Оновлення завершено курс державних послуг буде запущена в лікарняних пологів зареєстровано служби ланцюга, де дитина дається автоматично визначається національним медичного страхування і підтримки дітей.”

Більше року тому уряд Естонії передав не тільки свій досвід, але і програми естонських розробок. Україна отримала електронну систему, яка здатна фундаментально змінити життя всієї країни. Естонія завдяки цій системі робить 98% держпослуг через інтернет, вибори онлайн і при цьому 0% корупції у сфері держпослуг.Система називається X-Road, це естонська розробка. Головна її цінність у тому, що вона забезпечує обмін даними між електронними державними реєстрами різних держорганів у режимі реального часу. Система впроваджена у тому чи іншому вигляді в 60 країнах світу. Естонія передала X-Road Держагентству з питань електронного урядування і українській версії X-Road присвоїло назву "Трембіта".

Зважаючи на значний досвід та успіхи Естонії щодо розвитку е-урядування, не дивно, що ця країна є однією з тих, хто допомагає Україні у впровадженні електронних сервісів. Зокрема, між Державним агентством з питань електронного урядування України та Академією е-урядування Естонії підписано меморандум щодо реалізації проекту EGOV4UKRAINE, спрямований на покращення процесу надання адміністративних послуг для місцевих громад через інструменти е-урядування. Згідно резюме проекту, після його реалізації у 2020 році Україна зможе надавати сотні державних послуг через електронні системи.

Проаналізувавши досвід Естонії, можемо визначити наступні позитиви надання електронних послуг: цілодобовий зручний доступ для всіх користувачів, особливо осіб з обмеженими можливостями або тих, які працюють чи навчаються за кордоном зі збереженням конфіденційності; використання різних дистанційних каналів комунікації зекономить час (за кілька хвилин) і гроші, вносить вклад у збереження природи - менше палива і паперу; інформація акумулюється в одному місці, що дозволяє в повному обсязі задовольнити потреби споживачів; зменшення адміністративного навантаження, безпека (електронні рахунки-фактури та документи не губляться, є доступними в будь-якому місці і будь-який час), легка форма заповнення бланків ліквідує наявність технічних помилок, прозорість у сфері державних закупівель створює сприятливі умови для бізнесу, е-послуги зменшують простір для корупції і збільшують довіру до органів влади.

Україна в своєму розвитку теж обрала шлях створення «електронної держави» шляхом запровадження електронного урядування, що дозволить досягти рівноваги інтересів держави, суспільства та бізнесу. Тому досвід Естонії є досить актуальним і корисним.

Петро та Анна Олар ( Клайпеда, Литва)

За матеріалами ЗМІ. Джерело: “e-Estonia. The Epic Story of the e-State”

Page generation time: 0.050346 seconds