Державному прапору Литви -100 років.

25 квітня 2018 р.

Сьогодні біля будівлі парламенту Литви зібралось багато людей з державними прапорами. щоб відзначити сторіччя литовського триколора.

25 квітня 1918 року Литовська рада схвалила жовто-зелено-червоний литовський прапор як офіційний символ держави. Святкування сторіччя прапора організували Рада вільнюського відділення Саюдиса, та ряд інших громадських організацій. В колонах, що вийли вшанувати державний стяг, були організатори ходи, голова вільнюського ради Саюдіс Ляонас Керосерюс, політики, депутати, і всі кому дорогий цей головний символ Литви.

Прапор для литовців, це символ незалежності держави і має велике значення. Історію його вивчають в школах.

А образ литовського національного прапора формувався у 19171918 роках з врахуванням традицій геральдики та литовського народного декоративно-прикладного мистецтва. Комісію, яка створила та затвердила проект литовського прапора, склали вчений та громадський діяч Йонас Басанавічюс, художник Антанас Жмуйдзінавічюс та археолог, краєзнавець, художник Тадас Даугірдас. Басанавічюс запропонував використовувати кольори, які найчастіше зустрічаються у литовському народному костюмі. Керуючись цим — художник Жмуйдзінавічюс підготував проект із смугами червоного та зеленого кольорів, які найчастіше використані у народному мистецтві. По пропозиції Дагірдаса була введена смуга жовтого кольору, символізуючого зорю. Жовто-зелено-червоний триколор був затверджений Сеймом Литви 19 квітня 1918 року, як тимчасовий прапор Литви.

У конституціях 1922 та 1928 років Державний прапор має жовту, зелену, та червону смуги. У 1940 році з окупацією Литви більшовиками до прапора додався серп та молот. Згодом його змінило червоне полотнище з серпом та молотом. У 1953 був встановлений прапор з трьох горизонтально розміщених кольорових смуг червоного кольору (вісім дванадцятих ширини), білого (одна дванадцята ширини) і зеленого (три дванадцятих ширини полотнища) кольору з золотими серпом, молотом та п'ятикутною зіркою.

Жовто-зелено-червоний триколор як національний прапор став широко публічно використовуватися влітку 1988 року. З ініціативи Саюдіса 7 жовтня 1988року відбулася церемонія встановлення національного триколору на башті Ґедиміна у Вільнюсі. Прапор був заново узаконений та отримав офіційний статус як прапор Литовської РСР 18 листопада 1988 року поправками, внесеними до Конституції Литовської РСР Верховною Радою Литовської РСР25 січня 1989 Президія Верховної Ради ЛитРСР затвердила його кольори, опираючись на зразки прапора Литовської Республіки періоду між Першою та Другою світовими війнами

За даними «Національного форуму» святковим парадом закінчується громадянська акція «Литва тут!». І особливого значення не має чи несуть зшитий у Каунасі 100 метровий литовський стяг, чи тримає дитина в руках маленький прапорець, все це в єдиному марші любові та поваги до символу державності.

Сьогодні національні прапори Литви майорять над державними установами, а ще кожен литовець підкреслює свою любов та повагу до символу держави та нації гордо несе в руках прапор, що вже 100 років є символом вільної Литви.

Світлини Юозаса Валюшайтіса та інтернет ресурсів.

Петро та Анна Олар ( Вільнюс, Литва)

 

 

 

 

Page generation time: 0.096458 seconds