НАТАЛІЯ ВАЛЕВСЬКА: «ПАТРІОТИЗМ МАЄ ПОЧИНАТИСЯ НА ПОРОЗІ ПОДАТКОВОЇ»

8 травня 2014 р.

 

()

НАТАЛІЯ ВАЛЕВСЬКА:

«ПАТРІОТИЗМ МАЄ ПОЧИНАТИСЯ НА ПОРОЗІ ПОДАТКОВОЇ»

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ У НСЖУ

Київський прес-клуб спільно з давнім надійним партнером – Національною спілкою журналістів України – провів  прес-конференцію «Перші результати кампанії «Декларування-2014», яка виявилася і цікавою, і корисною.

До медіа прийшли директор інформаційно-комунікаційного департаменту Міністерства доходів і зборів України Віктор Косарчук із колегою – заступником директора Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб – начальником управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Міністерства доходів і зборів України Сергієм Наумовим в оточенні прекрасночолого творчого десанту. Про свої стосунки із податківцями публіці вирішили щиросердно розповісти співачка, президент благодійного фонду Наталія Валевська, заслужений артист України, гітарист Віктор Павлік та шоумен і реп-співак Олексій Потапенко (Also Known As Потап).

Віктора Павліка журналісти вітали першим – й одразу в президії: «зірка» відверто попередила, що мусить розсекретити свої податкові справи дуже швидко –  за 10 хв. максимум, – бо на його лекцію чекають 42 допитливих студенти. Відсутність запитань про педагогічну діяльність метра укрестради, вочевидь, мала засвідчити, що його життєпис усі знають, як Отченаш.

Артист зізнався, що зі сплатою податків не має проблем – а, крім «державної» десятини, сплачує і на церкву, – тому спить «дуже-дуже» спокійно. «Знаю: із цього живуть наші пенсіонери й соціально не захищені громадяни. Хоча нині вартісної роботи майже зовсім немає, принаймні, набагато менше, як було, але податки все одно сплачую справно», – запевнив. І закликав робити те ж інших. З уваги на Свято Перемоги він запропонував не зводити його відзначення до застіль, а пам’ятати про подвиг дідів і прадідів «у душі і серці», вшановуючи завжди – незалежно від обстановки у країні і світі.

Голова правління Київського прес-клубу Юрій Пересунько зізнався, що недарма попрохав попереднього спікера висловитися про День Перемоги, бо добробут шановних ветеранів, нагадав, прямо залежить від взаємної порядності у фінансових стосунках громадян і держави.

Віктор Косарчук почав із, як він підкреслив, приємних новин. Передовсім, присутності по-громадськи свідомих платників податків – артистів. Від імені очільника податкової Ігоря Білоуса він повідомив, що план квітня виконано на 102%, тож пенсії, стипендії і соціальні виплати буде забезпечено в повному обсязі. Інша радість – продовження штатної роботи податківців Донеччини попри вчорашню їх евакуацію. Подача декларацій там – передовсім, у тому ж таки Слов’янську, – відбувалася в електронному вигляді, і «це важливо, оскільки Донбас дає 9,1% надходжень до бюджету країни», – підкреслив пан Косарчук.

Третьою гарною новиною він назвав розміщення на офіційному веб-порталі Міндоходів Концепції реформи декларування доходів громадян. Уповноваживши колегу Сергія Наумова її деталізувати, Віктор Косарчук зазначив, що обговорення згаданого документу відбувається на форумах всіх рівнів досить плідно – у т. ч. із залученням громадськості. Похвалив розробників концепції за творчий підхід до справи – враховуючи складний економічний стан громадян країни, ті пропонують «обнулити ситуацію» подачею «разової» декларації та декларації про майновий стан – без традиційної сплати відсотків. Це він прямо пов’язав із потребою збереження цілісності країни та зміцнення обороноздатності України через, передовсім, її військо. Віктор Косарчук назвав це намаганням подолати дискримінацію між держслужбовцями, котрі декларують доходи обов’язково, та рештою суспільства, яке наразі лише має таке право.

(Пані Валевську він – крім співочого таланту – похвалив і за вдале курування конкурсу «Податки очима дітей» для обдарованих хлопців і дівчат із сиротинців та інтернатів, який дає їм реальні путівки в життя, – один із переможців змагання, приміром, закінчив податковий університет із престижним фахом.) 

За словами пана Косарчука, станом на 29 квітня 2014 року майже 493 тис. громадян України подали декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік. Є у податківців попередня інформація і про українських мільйонерів: за попередніми підрахунками, 3380 громадян України задекларували отримані у 2013 році доходи, що перевищують 1 млн гривень (у 2013 році — 3340 громадян). Найбільша кількість податкових декларацій таких платників податків станом на 29.04.2014 року зареєстровано у м. Києві — 1413 шт. (у 2013 — 1278 шт.) та в Донецькій області — 320 шт. (у 2013 році — 341 шт.). Останній факт, на думку В. Косарчука, свідчить, що в шахтарському краї багато патріотів, котрі дбають про соборну Україну.

Сергій Наумов нагадав, що деклараційна кампанія цього року закінчилася 30 квітня. Було задіяно зручний пакет послуг та сервісів, передовсім – можливість у режимі on-line подати декларацію безпосередньо на сайті Міністерства доходів і зборів. Чинно спрацювала і система «електронного кабінету платника податків» (персональне автоматизоване робоче місце без використання спеціально встановленого клієнтського спорядження). Також якісно функціонували центри обслуговування платників податків. Нова система декларування доходів повинна надати необхідні компенсатори для поступового зниження податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. Це дозволить знизити навантаження як на роботодавців, так і на найманих працівників. Міністерство доходів і зборів опрацьовує варіанти попереднього заповнення декларацій, розробляє спрощену форму декларації й уніфікацію її з іншою звітністю та запровадження електронного декларування. Їх цікавить думка громадськості, по-перше, щодо розумного обмеження «загальності». Разом слід обрати критерії для обмеження кола громадян, які подаватимуть декларації. Потребує аналізу й один із основоположних принципів реформи – необхідність подання «разової декларації».

Головний адміністратор Міндоходів не приховував задоволення від цифр, які – попри складну ситуацію в країні – не надто гірші за минулорічні.

(30 квітня ще обліковується:  виявляється, 50 відсотків декларантів відкладають цю «приємну» конституційну повинність на останній місяць і з них відсотків 30 – на останніх 3 дні.)

Задекларовано дохід на суму 37,5 млрд грн, у тому числі від заробітної плати – 13,9 млрд грн; від продажу нерухомого або рухомого майна – 3,9 млрд грн; від успадкованого та отриманого в дарування майна – 6,7 млрд грн; від здавання в найм майна – 1,0 млрд грн; від операцій із інвестиційними активами – 1,2 млрд грн; від отримання іноземних доходів – 1,1 млрд грн, інші доходи – 7,6 млрд грн. До сплати податку на доходи фізичних осіб задекларовано 786,5 млн грн.

Кількість громадян, які скористалися правом на отримання податкової знижки, станом на 29 квітня становить 95,7 тис. осіб, задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню, – 120,4 млн грн. Найбільше – по Києву (250), Донеччині – 52, Харківщині – 47, Дніпропетровщині – 49 млн грн.

Валерій Чорний розсекретив деякі особливості роботи очолюваної ним Громадської ради при Міндоходів. 24 березня ц. р. її було створено і уповноважено комплектуванням керівних посад територіальних органів доходів і зборів професійно підготовленими кадрами виключно за прозорою процедурою та за участі представників громадськості. Корупцію він назвав спрутом, який обвив українське суспільство, і передовсім – УСІ органи влади. Міндоходів, на його переконання,  – «апріорі корупційне», оскільки тут можна залучати в бюджет кошти «в різній кількості», і число хабарників, на жаль, не зменшується. На його переконання, причина – в хибності системи, яку слід якнайскоріше реформувати зниженням можливості отримати хабар через громадський контроль. Той не дасть перевіряючим («бо ті – часто самі такі ж») закривати очі на виявлені порушення.

Обов’язкове декларування для всіх громадян пан Чорний вважає суттєвим інструментом зменшення корупційної складової. Ще помітніше, вважає він, рівень корупції знизиться і якщо населення звітуватиме про свої витрати. Підтвердження витрат він назвав навіть набагато важливішим за декларування доходів. Скористався «народними прикладами» про коштовність будівель податкових інспекцій та авто біля них при 5-6-тисячних зарплатах податківців. Податкова міліція, таким чином, в особі згаданої ради дістала реального помічника. «Супротив системи дуже відчутний, він буде постійним і боротися з ним слід гуртом», – підкреслив В. Чорний. Згадав Майдан, який «скинув Сім’ю, котра узурпувала всю владу в країні». Так само організовано, вважає, треба підходити і до боротьби з корупцією.  

Чим прозорішою буде система адміністрування податків, тим боротьба з корупцією буде ефективнішою. Найбільш корумпований податок – на додану вартість. Комусь вдається відшкодовувати його за 30, іншому – за 40%, комусь у річному режимі, іншому – в автоматичному, у когось він легко піднімається з податкової «ями»… Нині є схема висвітлення у ЗМІ списків Держказначейства, кому ПДВ відшкодовують. Так простіше схопити на гарячому того, в кого, приміром, при 3-х працюючих і відсутньому городі є по 200-300 млн грн відшкодувань. Згадав пан Чорний і про існування концепції схожого скерування (про т. зв. зовнішні рахунки ПДВ), пропонованої попередньому уряду, котрий її навіть не виніс на розгляд парламенту.

В.Чорний приєднався до колег, котрі закликали берегти пам’ять про травневу перемогу 45-го. Адже пам’ять, вважає активіст, може з часом – навіть про такі буремні події – втратитися, тож про Велику Перемогу слід говорити завше – і всім. Співати теж – пан Валерій щиро дякував присутнім співакам за увагу та повагу до земляків. І закликав далі зміцнювати імідж любої України.

Наталія Валевська підхопила високу ноту, розповівши про своє розуміння сучасності. Патріотизм, до недавнього приховуваний, після відомих подій вийшов назовні. Тому, вважає вона, ми й пишаємося собою та раді всім, хто хоче їхати до нас із добром. Із чесним бізнесом – теж. … Вона промовила фразу, яку потім ще не раз згадували присутні: «Патріотизм має не закінчуватися там, де починається податкова декларація, а нею починатися». Згадала співачка і ветеранів, котрі допомогою держави лишень ітримаються. Вибачилася, що, замість публічних концертних виступів для них, вітатиме лише своїх, слава Богу, ще живих дідусів-ветеранів (87-ми і 90-річного).

Декларування податків голова благодійного фонду назвала можливістю жити в цивілізованій єврокраїні і закликала робити все можливе для її процвітання.

Потап був максимально діловим і точним у формулюваннях. Подякував податківцям за значні зрушення у кращий бік в системі оподаткування – передовсім, за гуманніше обслуговування. За собою він і раніше не помічав причин боятися податківців, але все ж ступав за їхній поріг напружено. Цього року Потап задекларував 2 млн 30 тис. грн доходів (гучні оплески залу), сплативши 343 тис. грн податку. Пояснив просто: публічна людина в шоубізі, «котра щось та значить» (як він), має бути активною і відкритою. Підтвердив, що їхня братія «дещо забобонна», і це треба змінювати.

Шоумен висловив надію, що його гроші ідуть куди слід: на будівництво доріг, соціальні потреби, міліцію, – «коротше, на хорошу державу. Я хочу платити податки! Я хочу бачити податкову систему ще простішою, бо таких, як я – котрі можуть і хочуть сплачувати податки, – насправді дуже багато». Усе ж не стримався на емоції: «Почувши звітні цифри, я здивувався: виявляється, в Україні гроші є! Хочемо нову державу – ставмося до неї чесно». Для прикладу назвав Німеччину, де на будь-яку «зірку» кшталту суперфутболіста в разі ухиляння від сплати податків чекає суворе покарання. Так побажав Потап змінити систему мислення і українцям. Для старту взявся написати податкову пісню, змовницьки зиркнувши при цьому на сусідку Н. Валевську: «Задекларуй!.. Задекларуй!.. На районі…» (схвальний гамір зали).

(Навряд чи через висловлену лояльність) Потап як сьогоднішній іменинник отримав від податківців одразу кілька оригінальних і навіть цінних презентів.

Юрій Пересунько після всього висловленого – з уваги на те, що Київський прес-клуб працює в рамках підтриманого Міжнародним Вишеградським фондом проекту «Україна плюс», – озвучив пропозицію створити «Клуб сумлінних платників податків», на регулярних засіданнях якого пропагувати чесний здоровий спосіб життя.

Преса цікавилася головно нюансами Концепції реформи декларування доходів громадян, і гості детально все тлумачили. А за вичерпною інформацією припрошували частіше заходити на вже згаданий сайт Міндоходів.

«Живинкою» насамкінець стало обговорення актуальної кількості українських мільярдерів та сум, які вони сплачують (а радше не сплачують) у формі податків.

Пан Наумов запевнив, що власників мільярдних статків (станом на те ж таки 29.04.2014) удвічі поменшало. Пан Чорний цитував «Форбс», який нарахував їх понад сотню, але без цифр сплачених ними податків. Громадський контролер «пройшовся» і по котромусь із кандидатів у президенти України, який після продажу чергового зі своїх активів не заплатив у дохід держави ні копійки…

Під завісу явно вдоволений спілкуванням із медіа Віктор Косарчук висловив готовність до підписання меморандуму про співпрацю між Міндоходів та Київським прес-клубом.

Світлини Миколи КОВТУНЕНКА

(Міндоходів)

та Ігоря ВАЛИЧА

(КПК) 

Page generation time: 0.074124 seconds